
Nu drar Google igång Google Pay i Sverige. Visa är med från start.Användare som har Visakort från Nordea, Nordea, Länsförsäkringar Bank, Sodexo eller Revolut börja använda Google Pay för betalningar i butiker och i appar.
Det innebär att framför allt Apple Pay får en tuff konkurrent i Sverige. Sedan Apple Pay lanserade för ett år sedan har man inte lyckats öka antalet banker som är med i systemet, utan det är fortfarande i huvudsak Nordea.
Samsung Pay är den betaltjänst som i dag har kan användas mot flest köpställen och som är ansluten till flest banker.
– Över 86 procent av svenskarna använder redan mobilen för betalningar och olika sorters banktjänster*. Med Google Pay utökar vi möjligheterna för svenska Visa-kunder att använda mobilen för smidiga, snabba och säkra betalningar, oavsett om det gäller kontaktlösa betalningar i butik eller betalning i appar, säger Christina Lind, Sverigechef på Visa.
Google Pay kan även användas utomlands.